Schedules 

Find your class below

You’ll always be prepared and ready to work out or have fun by checking out our schedules. Whether you want to know a time to take a class, go swimming or climb the rock wall, we have it available here.

    Monday 

    Start
    End
    Class
    Instructor
    Room
    5:00 am
    6:00 am
    Cardio Cylce
    Dave/Jim
    B
    5:00 am
    6:00 am
    Body Pump
    Brian
    A
    6:00 am
    6:30 am
    LM Core
    Michael
    C
    8:30 am
    9:00 am
    GRIT – Strength
    Richelle
    A
    8:30 am
    9:00 am
    Sprint
    Alisha
    B
    9:00 am
    10:00 am
    Aqua Fitness
    Nanette
    Indoor Pool
    9:05 am
    10:05 am
    Body Flow
    Alisha
    C
    9:10 am
    10:10 am
    Body Combat
    Richelle
    A
    9:10 am
    10:10 am
    RPM
    Virtual
    B
    10:15 am
    11:15 am
    Zumba
    Cori / Ericka
    A
    12:15 pm
    1:15 pm
    Body Pump
    Wendy
    A
    4:30 pm
    5:20 pm
    Body Attack
    Heather
    A
    4:30 pm
    5:00 pm
    Sprint
    Virtual
    B
    5:30 pm
    6:30 pm
    RPM
    Michael
    B
    5:30 pm
    6:30 pm
    Body Pump
    Danna
    A
    6:00 pm
    7:00 pm
    Aqua Zumba
    Delia
    Indoor Pool
    6:35 pm
    7:05 pm
    LM Core
    Michael
    C
    7:00 pm
    8:00 pm
    Hip Hop Dance
    Dana
    A
    7:10 pm
    8:30 pm
    Dynamic Defense
    Don
    C

    Tuesday 

    Start
    End
    Class
    Instructor
    Room
    5:00 am
    6:00 am
    Cardio Cycle
    Dave
    B
    5:30 am
    6:00 am
    Grit – Cardio
    Vic
    C
    5:45 am
    6:45 am
    Body Pump
    Michael
    A
    7:45 am
    8:40 am
    Forever Fit
    Beccy
    C
    8:00 am
    8:30 am
    Sprint
    Virtual
    B
    8:25 am
    8:55 am
    LM Core
    Betsey
    A
    9:00 am
    10:00 am
    RPM
    Betsey
    B
    9:00 am
    10:00 am
    Aqua Fitness
    Sue
    Indoor Pool
    9:00 am
    10:00 am
    Body Pump
    Carrie
    A
    9:30 am
    10:30am
    Pilates Mix
    Shelly
    C
    10:05 am
    11:05 am
    Body Combat
    Wendy
    A
    11:10 am
    12:10 pm
    Zumba
    Ericka
    A
    4:30 pm
    5:00 pm
    Les Mills Core
    Alisha
    A
    5:05 pm
    5:35 pm
    Body Combat Mini
    Alisha
    A
    5:30 pm
    6:30 pm
    RPM
    Tom
    B
    5:30 pm
    7:30 pm
    TKD
    Master Kim
    C
    5:45 pm
    6:45 pm
    Body Pump
    Anne
    A
    7:00 pm
    8:00 pm
    Yoga
    Anne
    A

    Wednesday 

    Start
    End
    Class
    Instructor
    Room
    5:00 am
    6:00 am
    Body Pump
    Brian K.
    A
    5:15 am
    5:45 am
    Sprint
    Michael
    B
    6:00 am
    7:00 am
    Body Flow
    Michael
    C
    6:05 am
    6:35 am
    Grit Strength
    Heather
    A
    8:00 am
    9:00 am
    Yoga
    Sheila
    C
    8:30 am
    9:00 am
    GRIT – STRENGTH
    Richelle
    A
    8:30 am
    9:00 am
    Sprint
    Alisha
    B
    9:00 am
    10:00 am
    Aqua Fitness
    Nanette
    Indoor Pool
    9:10 am
    10:10 am
    Body Combat
    Alisha
    A
    9:10 am
    10:10 am
    RPM
    Virtual
    B
    10:45 am
    11:45 am
    Zumba
    Ericka
    A
    12:15 pm
    1:15 pm
    Body Pump
    Alisha
    A
    4:55 pm
    5:25 pm
    GRIT – Cardio
    Heather
    A
    5:30 pm
    6:30 pm
    Body Flow
    Anne
    A
    5:30 pm
    7:30 pm
    Tae Kwon Do
    Master Kim
    C
    6:00 pm
    7:00 pm
    Aqua Zumba
    Delia
    Indoor Pool
    6:00 pm
    7:00 pm
    RPM
    Virtual
    A
    6:35 pm
    7:35 pm
    Hip Hop Dance Mix
    Kristy / Cori
    A

    Thursday 

    Start
    End
    Class
    Instructor
    Room
    5:00 am
    6:00 am
    Spin
    Dave / Jim
    B
    5:30 am
    6:00 am
    Grit – Cardio
    Vic
    C
    5:45 am
    6:45 am
    Body Pump
    Michael
    A
    7:45 am
    8:40 am
    Forever Fit
    Beccy
    C
    8:00 am
    8:30 am
    Sprint
    Virtual
    B
    8:25 am
    8:55 am
    LM Core
    Alisha
    A
    9:00 am
    10:00 am
    Aqua Boot Camp
    Mary L.
    P
    9:00 am
    9:45 am
    Spin
    Beccy
    B
    9:00 am
    10:00 am
    Body Combat
    Carrie
    A
    9:30 am
    10:30 am
    Mat Pilates
    Mary R.
    C
    10:00 am
    10:30 am
    Body Flow mini
    Carrie
    A
    10:40 am
    11:40 am
    Body Pump
    Carrie
    A
    4:00 pm
    5:00 pm
    RPM
    Virtual
    B
    4:55 pm
    5:25 pm
    Body Attack
    Heather
    A
    5:30 pm
    6:30 pm
    Body Pump
    Danna
    A
    5:30 pm
    6:00 pm
    RPM
    James
    B
    5:30 pm
    6:30 pm
    Body Flow
    Alisha
    C
    6:00 pm
    7:00 pm
    Aqua Fitness
    Kim
    Indoor Pool
    6:35 pm
    7:05 pm
    Les Mills Core
    Danna
    A
    7:00 pm
    8:00 pm
    Yoga
    Anne
    C
    7:05 pm
    8:05 pm
    Zumba
    Cori
    A

    Friday 

    Start
    End
    Class
    Instructor
    Room
    5:00 am
    6:00 am
    RPM
    Sarah W.
    B
    5:00 am
    6:00 am
    Body Pump
    Brian
    A
    6:00 am
    6:30 am
    LM Core
    Gabe / Susie
    C
    8:00 am
    9:00 am
    Yoga
    Alisha
    C
    8:00 am
    9:00 am
    Body Pump
    Betsey
    A
    9:00 am
    10:00 am
    Aqua Pilates
    Nanette
    Indoor Pool
    9:05 am
    10:05 am
    RPM
    Betsey
    B
    9:30 am
    10:00 am
    Grit Cardio
    Richelle
    A
    10:05 am
    10:35 am
    LM Core
    Richelle
    A
    10:45 am
    11:45 am
    Hip Hop Dance Mix
    Kristy/Rachel
    A
    12:15 pm
    1:15 pm
    Body Pump
    Alisha
    A
    4:30 pm
    5:30 pm
    RPM
    Virtual
    B
    5:30 pm
    7:30 pm
    Tae Kwon Do
    Master Kim
    C
    5:30 pm
    6:30 pm
    RPM
    Virtual
    B
    5:30 pm
    6:30 pm
    Zumba
    Dana / Tana
    A

    Saturday 

    Start
    End
    Class
    Instructor
    Room
    7:00 am
    7:30 am
    GRIT
    Vic
    A
    7:05 am
    8:05 am
    RPM
    Betsy/Michael
    B
    8:00 am
    9:00 am
    Body Pump
    Alt. Instr
    A
    8:00 am
    9:00 am
    Aqua Fitness
    Nanette
    Indoor Pool
    8:05 am
    9:05 am
    Body Flow
    Betsy/Michael
    C
    9:10 am
    9:40 am
    Sprint
    Alt. Instr
    B
    9:10 am
    10:10 am
    Body Combat
    Alt. Instr
    A
    9:30 am
    10:30 am
    Pilates / Yoga Mix
    Alt. Instructor
    C
    10:00 am
    11:00 am
    RPM
    Virtual
    B
    10:15 am
    11:15 pm
    Zumba
    Aylin
    A

    Sunday 

    Start
    End
    Class
    Instructor
    Room
    7:00 am
    7:30 am
    LM Core
    Gabe / Susie
    A
    8:00 am
    8:30 am
    Sprint
    Michael
    B
    8:00 am
    8:30 am
    GRIT Strength
    Alt. Instr
    A
    8:15 am
    9:15 am
    Yoga
    Anne
    C
    9:00 am
    10:00 am
    RPM
    Virtual
    B
    9:00 am
    11:00 am
    Aqua Fitness
    Alt. Instructor
    Indoor Pool
    9:30 am
    10:30 am
    Body Pump
    Anne
    A
    10:35 am
    11:35 am
    Body Flow
    Anne
    C
    12:00 pm
    1:00 pm
    Zumba
    Alt. Instructor
    A
    4:00 pm
    5:00 pm
    Body Pump
    Heather G
    A
    KEY:

    A – Group Fitness Studio
    B – RPM / Spin Studio
    C – Group Fitness Studio / TKD Studio
    D – Mind / Body Studio
    E – Apparatus Mind / Body Studio
    A – A
    Gym – Gym
    P – Pool
    Pool – Outdoor Pool

    *Classes and instructors subject to change*